Translate

10. 01. 2017.

TS: Neuspešna borba protiv korupcije prepreka na putu ka EU




TS: Neuspešna borba protiv korupcije prepreka na putu ka EU                                  
Objavljeno : 10.01.2017.

Rezolucija o Srbiji, o kojoj se raspravlja u Evropskom parlamentu (EP), pokazuje da dosadašnje aktivnosti vlasti u borbi protiv korupcije nisu dovele do bitnijeg napretka, ali i da je to pitanje jedno od najvažnijih na putu evropskih integracija, ocenila je 10. januara Transparentnost Srbija (TS). U rezoluciji se ukazuje da u praksi nije obezbeđena nezavisnost sudstva i podseća da nisu razrešeni 'kontroverzni događaji" u Savamali.

Ta organizacija je u saopštenju navela da su u poslednjem izveštaju specijalnog izvestioca Dejvida Mekalistera ponovljena "mnoga kritička zapažanja" iz prošlogodišnjeg izveštaja Evropske komisije o Srbiji kada je reč o borbi protiv korupcije i vladavini prava, a da su neke ocene sada i "pooštrene".

"U prvi plan se ističe 'zabrinutost zbog odsustva napretka u borbi protiv korupcije', potreba da se 'pojača primena antikorupcijske strategije', kao i da se dođe do rezultata u vidu optužnica i presuda za korupciju na visokom nivou", navela je Transparentnost.

Podseća se da je zahtevom za hitnim usvajanjem Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije kao i za izmenama delova srpskog Krivičnog zakonika o privrednom kriminalu i korupciji, EP pokazao "nezadovoljstvo" izmenama tog akta iz 2016. godine, "izvedenim uz pozivanje na usaglašavanje sa propisima EU".

TS je dodala i da su u izveštaju navedeni problemi vezani za korišćenje javnih resursa i položaja u izbornim kampanjama, odsustvo parlamentarne kontrole izvršne vlasti i nedovoljnu podršku Narodne skupštine nezavisnim državnim organima.

"Rezolucija ukazuje na to da nezavisnost sudstva nije obezbeđena u praksi i izričito se podseća na to da 'kontroverzni događaji u Savamali', koji nisu bili pomenuti u izveštaju EK iz novembra 2016. godine, nisu razrešeni", stoji u saopštenju.

Transparentnost je navela i da izveštaj EK podseća na potrebu izmene Ustava Srbije, "između ostalog i zbog jačanja položaja nezavisnih državnih organa", kao i da konstatuje da "nema napretka u vezi sa slobodom medija niti pune javnosti medijskog vlasništva".

Izvor: Beta

Foto: Beta




Nema komentara:

Objavi komentar