Translate

18. 09. 2019.

Babiš odbio da u ime vlade odlučuje o povlačenju priznanja Kosova


EurActiv Srbija;Adresa: Dečanska 8 / III sprat,11000 Beograd, Srbija;Telefon: 0113602 433,011 3602 435; Faks:011 3620 607; e-mail:redakcija@euractiv.rs; web: http://www.euractiv.rs;

Babiš odbio da u ime vlade odlučuje o povlačenju priznanja Kosova                       
Češki premijer Andrej Babiš razgovarao je na redovnom neformalnom sastanku sa predsednikom Češke Milošom Zemanom o ideji Zemana da Češka povuče priznanje Kosova. Babiš je saopštio novinarima da će o tome razgovarati na sastanku o koordinaciji češke spoljne politike, jer on kao premijer ne može da odluči o tome sam, u ime vlade. Na Zemanovu inicijativu oko Kosova u Češkoj se gleda kao na još jedan provokativni prazni gest bez realne osnove.

"Rešavaćemo to na sastanku o koordinaciji spoljne politike. Tamo će biti ministar unutrašnjih poslova, ministar spoljnih poslova, predsednik Senata, predsednik Poslaničkog doma. To će biti tema razmene mišljenja sa ostalim kolegama iz vlade", kazao je Babiš novinarima nakon sastanka sa Zemanom 16. septembra u zamku Lani kraj Praga.

Češki premijer naglasio je da ne može da odlučuje o tome sam, kao premijer u ime vlade, a iako je prošle sedmice kazao da ne vidi razlog da Češka menja svoju politiku i povlači priznanje Kosova iz 2008. godine, sinoć  nije kategorično isključio ni takvu mogućnost.

"To ne kažem. Raspravljao sam o tome sa predsednikom. Predsednik je kazao da je naš stav bio takav i zato što smo bili dve sedmice u NATO, da je to bila neka politička odluka, ali da je njegov stav prema priznanju Kosova negativan", rekao je Babiš.

Predsednik Zeman se u razgovoru sa Babišom pozvao na rezoluciju Poslaničkog doma češkog parlamenta u kojoj poslanici zahtevaju od vlade premijera Mireka Topolaneka da ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

"Drugi argument je to što se sud u Hagu bavi i zločinima izvršenim na kosovskoj teritoriji. Morate da priznate da ako su vodeći političari na čelu sa premijerom pod istragom za ratne zločine, to je nešto drugo nego kada bi bili pod istragom za privredni kriminal. Pretpostavljam da ću na savetovanju zvaničnika, to su četiri čoveka, pokušati da primenim te argumente i, ili će mi to poći za rukom ili ne, to je život", izneo je Zeman češkim novinarima, koji su ga pratili tokom posete Beogradu, svoj drugi argument u prilog povlačenju priznanja.

Zeman je na kraju posete Beogradu 12. septembra češkim novinarima kazao da ne bi tražio povlačenje priznanja ako bi u Prištini na vlast došle demokratske stranke neopterećene prošlošću, mada u to ne veruje jer, po njegovim rečima, nažalost demokratske stranke imaju na Kosovu veoma slabu reprezentaciju.

Češko Ministarstvo spoljnih poslova upozorilo je tada povodom najave predsednika Češke da će pokušati da vidi da li je moguće povlačenje priznanja Kosova, da je Češka Republika priznala Kosovo kao državu u potpunosti i definitivno, a da nikada do sada Češka nije povukla svoje priznanje nijedne države.

"Češka Republika ima nesumnjiv interes da očuva međunarodne sporazume sa Republikom Kosovo uključujući tu i obaveze koje proističu iz njih za obe strane", stoji u saopštenju MSP.

MSP je istaklo da je Češka potpisala sa Kosovom da kao država naslednica stupa u bilateralne međunarodne sporazume iz perioda od 1936. do 1999. godine još iz vremena Čehoslovačke i bivše Jugoslavije, a da su se sa sporazumima o readmisiji i o izbegavanju dvostrukog oporezivanja složili svojim potpisom, odnosno punomoćjem i tadašnji predsednik Vaclav Klaus i sadašnji Miloš Zeman, uprkos tome što su dosledni protivnici priznavanja nezavisnosti Kosova.

 U Češkoj se na Zemanovu inicijativu oko Kosova gleda uglavnom kao na još jedan od provokativnih praznih gestova bez ikakve realne osnove, učinjen da bi se dopao Srbima.

Po oceni predstavnika češke opozicije, posebno one koja je 1999. godine bila odlučno protiv bombardovanja Jugoslavije, reč je i o Zemanovom osećaju krivice i izvinjenju srpskom narodu, za to što je kao češki premijer dao saveznicima u NATO pristanak u ime Češke da se bombarduje Srbija zbog Kosova, a budući da NATO odlučuje konsenzusom, mogao je tu odluku svojim vetom da minira.

Izvor: Beta
Foto: Beta/AP



Nema komentara:

Objavi komentar