У 2013. години регистровано је 5066 страних држављана који су тражили азил, поднето је 153 захтева, а две особе су добиле азил.
– Кроз Србију је прошло 11795 људи које смо на неки начин детектовали, обављено је само 19 интервјуа, а додељено пет азила у последњих шест година – истакао је заштитник грађана Саша Јанковић, и навео да све државе избегавају да институционално ураде све што прописи налажу, јер се азиланти, који не добију азил од државе где га траже, враћају у државу где су први пут регистровани. Овај проблем се мора решавати у целом региону, а ми у Србији смо спремни да урадимо све што прописи налажу.
Заштитника грађана упутио је двадесет препорука за побољшање ситуације у области азиланата и миграција са чијом применом ће се одмах почети.
– Очекујем да ћемо ове године озбиљно побољшати остваривање права азиланата и ирегуларних миграната, унапредити правну сигурност, као и ускладити прописе са међународним стандардима – навео је Јанковић.
Државни секретар Министарства унутрашњих послова Владимир Божовић рекао је да у Србији постоји политичка воља за решавање проблема азиланата, и најавио нови закон о азилантима до краја маја у којем би се разграничили тражиоци азила од ирегуларних миграната који су у транзиту.
Едуардо Арболеда, шеф представништва Високог Комесара за избеглице Уједињених нациje у Србији рекао је да је кључно направити разлику између азиланата и оних који су у транзиту кроз Србију, јер ти људи траже различит третман државе.
http://www.ombudsman.rs/index.php/lang-sr/2011-12-25-10-17-15/3196-2014-02-18-14-56-25
Nema komentara:
Objavi komentar