Više od 7.000 pokušaja nelegalnih ulazaka u Srbiju |
Objavljeno : 05.12.2014. | |||||||
U Srbiji je od početka 2014. godine otkriveno 7.025 osoba koje su nelegalno pokušale da uđu u zemlju, što je manje nego tokom prethodne godine, saopštilo je 5. decembra Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP). Osobe koje nelegalno uđu u Srbiju uglavnom ne podnesu zahtev za azil, iako izraze nameru da to učine, i najčešće napuštaju Centar za azil i nastavljaju ka Evropskoj uniji. Srbija je na zapadnobalkanskoj ruti preko koje ka EU idu i građani iz zemalja Zapadnog Balkana i državljani drugih zemalja, uglavnom azijskih. Zvanični evropski podaci pokazuju da je 2013. polovina nelegalnih prelazaka granice EU sa Zapadnog Balkana otkrivena na srpsko-mađarskoj granici.
"Do oktobra 2014. godine 6.478 osoba je zatečeno između dva granična prelaza, 329 je pokušalo da izbegne graničnu kontrolu, 121 je pokušala da upotrebi tuđu putnu ispravu, dok je 97 falsifikovalo isprave", navodi se u odgovoru MUP-a na pitanja agencije Beta o broju ilegalnih imigranata.
U istom periodu 2013. godine granicu je pokušalo da pređe 7.713 osoba.
Kako su istakli iz Ministarstva, najveći broj osoba zatraži azil, pa se oni upućuju u Centar za azil.
"Kako je dosadašnja praksa to potvdila, izražene namere za azil su uglavnom fiktivne, tako da samo mali broj njih zaista i podnese zahtev, dok skoro nijedan koji zatraži azil ne sačeka kraj postupka već samoinicijativno napusti Centar i nastavi dalje ka EU", dodali su u MUP-u.
Protiv onih koji ne žele da zatraže azil podnose se zahtevi za sprovođenje prekršajnog postupka nakon čega se izriče ili novčana kazna ili zatvor, kao i mera napuštanja Srbije i zabrana ulaska u zemlju na određeni period.
Srbija je na zapadnobalkanskoj ruti koju odlikuju dva toka migracija - iz samih zemalja Zapadnog Balkana i migranata uglavnom iz Azije koji su ušli u Evropsku uniju preko grčko-turske granice kopnom ili morem i nastavljaju, preko Zapadnog Balkana, ka Mađarskoj i Rumuniji.
Na toj ruti se, prema evropskoj agenciji za kontrolu granice Fronteks, beleži najveće na nivou EU povećanje otkrivanja Sirijaca i Somalijaca. Migrante, nakon što stignu da Makedonij, odatle obično prokrijumčare do granice Srbije.
Fronteksovi podaci pokazuju da je na granici EU u 2013. zabeleženo 40.000 ilegalnih prelazaka granice iz zemalja Zapadnog Balkana pri čemu je polovina neregularnih migranata otkrivena na mađarsko-srpskoj granici.
Od gotovo 20.000 migranata koji su prešli srpsko-mađarsku granicu ilegalno gotovo svi su tražili azil čim su je prešli. Među njima su bile dve "grupe" migranata - u prvoj su građani Kosova i Srbije a u drugoj državljani Pakistana, Aganistana, Alžira, Maroka, kao i oni iz podsaharske Afrike od kojih su mnogi pre puta živeli u Grčkoj.
Izvor: Beta, EurActiv.rs
Foto: Shutterstock.com
|
Nema komentara:
Objavi komentar