Zastoj u proširenju EU neće usporiti pristupne pregovore
Han je u intervjuu za Euraktiv Nemačka rekao i da je njegov lični cilj da pomogne da se reši problem između Grčke i Makedonije oko imena.
Na pitanje da li će zemlje Balkana na putu ka EU, posebno Srbija, biti razočarane što u idućih pet godina neće biti prijema, Han je odgovorio da nijedna od tih zemalja neće biti spremna za ulazak u EU do 2019. i da to potvrđuju oktobarski izveštaji o napretku.
"Međutim, to ne znači da usporavamo pregovore. Upravo suprotno. Uradiću sve što je u mojoj moći i EU će nastaviti da pruža svaku moguću vrstu podrške da u tim zemljama napreduju neophodne reforme", istakao je Han.
Evropski komesar rekao je da zemlje kandidati u procesu reformi treba pre svega da se koncentrišu na ekonomski sektor ali poštujući princip "kvalitet (je) iznad brzine".
"Cilj treba da bude da se zemlja tako dobro pripremi za pristupanje da proširenje stvara jasne prednosti za EU koje su vidljive građanima. Interesi EU moraju ponovo postati prioritet. Samo tako će se nabolje promeniti sada skeptičan stav u mnogim članicama", kazao je Han.
Evropski komesar za pregovore o proširenju je rekao i da je važno da svaka zemlja Balkana definiše svoj tempo i dinamiku procesa pristupanja dodajući da su izveštaji o napretku na putu ka EU ukazali na velike razlike među zemljama kandidatima.
"Srbija i Crna Gora bez sumnje su ostvarile dobar napredak ali u obe ima još mnogo oblasti, poput vladavine prava, gde je potrebno uložiti veće napore", istakao je komesar Han.
Kada je reč o Makedoniji, kojoj Grčka blokira otpočinjanje pristupnih pregovora zbog spora oko imena, Han je rekao da će iskoristiti dobre odnose koje ima sa Grčkom kako bi se preduzeli konkretni koraci za rešenje problema.
Han je kazao da je blisko sarađivao sa Grčkom, koja je bila u problemima dok je Han bio komesar za regionalnu politiku.
"Nakon 19 godina neplodnih pregovora, moraju se preduzeti konkretni koraci da se reši konflikt koji ozbiljno ometa izglede za pridruživanje jedne od zemalja (Makedonije)", kazao je Han.
U vezi Turske Han je rekao da su pregovori sa tim kandidatom za EU u obostranom interesu ali da kompromisa neće biti i da Turska mora da poštuje evropske standarde u domenu slobode štampe, rodne ravnopravnosti, vladavine prava ... ako želi da krene dalje ka EU.
"Kao i u slučaju drugih kandidata i potencijalnih kandidata, na Turskoj je da odredi dinamiku pregovora. Međutim, kompromisa sa strane EU neće biti u pogledu kvaliteta", kazao je komesar u intervjuu, preneo je EurActiv.com.
Han je govorio i o mediteranskim zemljama iz južnog susedstva EU ističući da je podrška unutrašnjoj stabilnosti tih zemalja prioritet.
Komesar je ocenio da je Tunis na dobrom putu nakon nedavnih predsedničkih izbora dok je Libija zahvaćena krizom. "Tu treba da se fokusiramo na osnovne državne strukture poput pravosuđa, policije i civilnog društa i, naravno, humanitarnu pomoć", kazao je Han.
Komesar je rekao i da Maroko predstavlja dobar primer reformi i da napredak te zemlje ohrabruje. Najavio je da će Maroko ove nedelje biti prva zemlja iz južnog susedstva EU koju će posetiti jer sa njom EU ima najrazvijenije partnerstvo.
Han je u Junkerovoj Komisiji komesar za evropsku politiku susedstva i pregovore o proširenju. Prethodno, u drugoj Barozovoj Komisiji, Han je bio evropski komesar za regionalnu politiku.
Izvor: EurActiv.rs
Foto: Beta
Nema komentara:
Objavi komentar