Translate

09. 11. 2016.

Izveštaj EK: Usklađenost sa odlukama u spoljnoj politici 59% - EC Report: Compliance with the decisions in foreign policy 59%



                                  
Objavljeno : 09.11.2016.                                         
  
Srbija je u usklađivanju sa EU u oblasti spoljne, bezbednosne i odbramene politike "umereno spremna" i od nje se očekuje da do ulaska u Uniju svoju politiku na tom planu "progresivno" usklađuje sa evropskom, navodi se u izveštaju Evropske komisije o napretku Srbije. U delu izveštaja koji se odnosi na poglavlje 31 o spoljnoj i bezbednosnoj politici, navodi se da je Srbija delimično ispunila preporuke date prošle godine i da je stopa usklađenosti sa izjavama i odlukama EU u oblasti spoljne politike 59%. Navodi se i da sporazumi koje je Srbija sklopila sa Kinom treba da budu u skladu sa evropskim standardima u pitanjima poput državne pomoći i javnih nabavki.

"Srbija će morati da progresivno usklađuje spoljnu i bezbednosnu politiku sa evropskom Zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom u periodu do pristupanja", dodaje se u izveštaju koji je danas objavljen.

U izveštaju se dodaje i da je Srbija određen napredak ostvarila usvajanjem zakon o međunarodnim merama ograničavanja u februaru i time što je nastavila da učestvuje u civilnim i vojnim misijama za upravljanje krizama.

U izveštaju se konstatuje da se Srbija nije uskladila sa odlukama Saveta EU kada je reč o restriktivnim merama prema Rusiji ili o pitanjima u kojima je reč o ruskim interesima, kao ni sa odlukama Saveta EU o Kini, Bosni i Hercegovini, Moldaviji i Zimbabveu.

"Rezultat toga je da se Srbija, kada je pozvana, uskladila sa 24 od 41 izjave EU i odluke Saveta, što je stopa usklađenosti od oko 59%", navodi se u izveštaju.

Dodaje se da su kontakti Srbije i Rusije nastavljeni na visokom nivou kroz redovne bilateralne posete i navodi da su četiri srpske političke stranke, uključujući Srpsku naprednu stranku, potpisale su deklaraciju o saradnji sa Jedinstvenom Rusijom na kongresu te stranke u junu u Moskvi.

U izveštaju se navodi i da su Srbija i Rusija nastavile i vojno-tehničku saradnju i potpisale novi godišnji plan o vojnoj saradnji u aprilu.

Revidirati strategije za bezbednost i odbranu

U predstojećem periodu Srbija mora da pre svega revidira svoje nacionalne strategije za bezbednost i odbranu tako da u potpunosti odražavaju opredeljenje Srbije u tim oblastima za EU. Te strategije iz 2009. moraju da se revidiraju i kako bi u njih bila uneta nova procena rizika pretnji po regionalnu bezbednost, navela je Evropska komisija.

"S obzirom da je pristupanje EU strateški prioritet EU, ona mora da pojasni svoje nacionalne strategiju u oblasti spoljne, bezbednosne i odbrambene politike i tako krene ka politici u toj oblasti zasnovanoj na zajedničkoj spoljnoj bezbednosnoj i odbrambenoj politici", navodi se u izveštaju.

Srbija treba da primeni zakon o međunarodnim merama ograničavanja, uključujući restriktivne mere EU, donet u februaru.

Srbija treba da "poboljša usklađivanje sa deklaracijama EU i odlukama Saveta EU", navodi se u izveštaju i dodaje da se nastavlja redovan politički dijalog EU i Srbije o spoljnoj i bezbednosnoj politici.

Dodaje se da je u skladu sa doslednom praksom iz prethodnih godina, Srbija nastavila da pruža podšku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Ukrajine uključujući Krim, kao i da se u septembru i oktobru uskladila sa odlukama EU o Južnom Sudanu, Siriji i Burundiju.

U izveštaju se konstatuje da Srbija nastavila da jača ekonomske odnose sa Kinom. Dodaje je se da Srbija mora da osigura da sporazumi o infrastrukturi, zdravstvu, kulturi i obrazovanju, postignuti tokom posete kineskog predsednika u junu, da budu "u skladu sa standardima EU u pitanjima poput državne pomoći, javnih nabavki, bezbednosti u železničkom saobraćaju i interoperabilnosti".

Konstatuje se da odnosi Srbije i SAD nastavljaju da budu dobri i da je bilo više poseta visokog nivoa, uključujući posetu američkog potpredsednika Srbiji u avgustu.

Izvor: EurActiv.rs



EC Report: Compliance with the decisions in foreign policy 59%

Objavljeno : 09.11.2016.

Serbia is in alignment with the EU in the field of foreign, security, and the Defensive policy "moderately ready," and it is expected that by joining the EU its policy in this area "progressive" harmonize with EU, according to a European Commission report on Serbia's progress. The part of the report referring to Chapter 31 on foreign and security policy, said that Serbia was partially fulfilled recommendations made last year and that the rate of compliance with the statements and decisions of the EU in foreign policy 59%. It is also stated that the agreements that Serbia has signed with China should be in accordance with European standards in such matters as state aid and public procurement. 

"Serbia will have to progressively harmonize foreign and security policy with EU Common Foreign and Security Policy for the period up to accession," it added in a report released today.

The report adds that Serbia has made some progress by adopting a law on international measures to limit the time in February and it continued to participate in civil and military crisis management missions. 

The report notes that Serbia is not aligned with the decisions of the EU Council regarding the restrictive measures against Russia or on issues where it comes to Russian interests, as well as with the decisions of the EU Council of China, Bosnia and Herzegovina, Moldova and Zimbabwe.

"The result of this is that Serbia, when invited, aligned with 24 of the 41 EU declarations and decisions of the Council, the compliance rate of about 59%," the report said.

It adds that the contacts between Serbia and Russia continued at a high level through regular bilateral visits and stated that four Serbian political parties, including the Serbian Progressive Party, signed a declaration on cooperation with the United Russia party congress in Moscow in June.

The report also states that Serbia and Russia have continued and military-technical cooperation and signed a new annual plan of military cooperation in April.

Revise strategy for security and defense

In the coming period Serbia must primarily review its national strategy for security and defense so as to fully reflect the commitment of Serbia in these fields for the EU. These strategies from 2009 must be reviewed and to be entered into them a new risk assessment of threats to regional security, said the European Commission.

"Since joining the EU is a strategic priority for the EU, it must explain its national strategy in the field of foreign, security and defense policy, and thus towards a policy in this area based on common foreign security and defense policy," the report said.

Serbia needs to enforce the law on international measures to limit, including EU restrictive measures, enacted in February.

Serbia should "improve alignment with EU declarations and decisions of the Council of the EU," the report said, adding that it will continue regular political dialogue between the EU and Serbia on foreign and security policy.

It adds that it is in line with the consistent practice of previous years, Serbia continued to provide of support to the territorial integrity and sovereignty of Ukraine, including the Crimea, as well as in September and October into line with the decisions of the EU on South Sudan, Syria and Burundi.

The report notes that Serbia continues to strengthen economic relations with China. He adds that the Serbian has to ensure that agreements on infrastructure, health, culture and education, achieved during the visit of Chinese President in June, to be "in line with EU standards on issues such as state aid, public procurement, safety in rail transport and interoperability ".

It is noted that the relations between Serbia and the US continue to be good and that there were several high-level visits, including a visit by US Vice President Serbia in August.

Source: EurActiv.rs

Translation
Nebojša Vladisavljević

Nema komentara:

Objavi komentar